I <3 nyest.hu

Már hetek óta készültem írni a nyest.hu-ról, mert annyira jó, hogy van végre egy ilyen nyelvészeti ismeretterjesztő oldal, ami korrektül, napi rendszerességgel, és nem utolsósorban humorosan ír olyan nyelvészeti témákról, mint: – Miért hasonlítják a nyelvészek állatokhoz a nem nyelvészeket? 😉 – Hogyan kommunikálhatnánk földönkívüliekkel? – Mi az oka annak, hogy a finnugor nyelvrokonság elméletét támadják? A nyest.hu nemcsak nyelvészeti, hanem tudományos oldal, de zömmel nyelvi témákat, azon belül is főként nyelvpolitikai, nyelvi jogi témákat tárgyal.

Continue reading »

Nyelvészhumor: SpecGram

„the premier scholarly journal featuring research in the neglected field of satirical linguistics” A SpecGram, teljesebb nevén a Speculative Grammarian c. online folyóirat igazán szeretnivaló jelenség: remek a címe (hát még a címoldali mottók!), a szerzőgárdája, tudományos paródiáiban pedig nem kímél egyetlen nyelvészeti iskolát sem. Egyik kedvenc cikkem szerzője a pszichoanalízis és a kognitív nyelvészet – egészen pontosan Freud és Lakoff – elméletének az összeházasítását kísérelte meg a diszfunkcionális nyelvészet jegyében. De a SpecGram-ből többek között megtudhatjuk azt is, mi fán terem a naiv lingvisztika…

Continue reading »

nyelvemlekek.oszk.hu

A minap ajánlott Országos Széchényi Könyvtár-beli nyelvemlék-kiállításhoz kapcsolódóan elkészült egy remek multimédiás honlap is, a nyelvemlekek.oszk.hu, amelyen nemcsak megnézhetjük főbb nyelvemlékeinket digitalizált formában, de meg is hallgathatjuk azokat színészek tolmácsolásában, még filmetűdöket is nézhetünk a Tihanyi Alapítólevélről, az Ómagyar Mária-siralomról, a Halotti Beszédről vagy Szent Margit életéről. Emellett természetesen a kapcsolódó szakirodalmak listája is elérhető. A honlap kettős célú, van, illetve lesz ismeretterjesztő és tudományos része is (a teljes honlap 2010 januárjától lesz elérhető). Kedvcsinálónak két kép az oldalról: A nyitólap A Königsbergi Töredék

Continue reading »

Gender témájú könyvek magyarul és a TNT

Az előbbi bejegyzésben ajánlott 5. genderkonferencia kapcsán két könyvre szeretném felhívni a figyelmet: a konferenciára jelent meg a „Nyelv, ideológia, média” konferenciasorozat 2. darabjának anyagait tartalmazó kötet Baráth Erzsébet és Sándor Klára szerkesztésében, címe: A nő és női(es)ség sztereotípiái. Néhány héten belül jön ki a Tintától Huszár Ágnes hiánypótló Bevezetés a gendernyelvészetbe című könyve – erről mindenképpen írni fogok, amint a kezembe kerül. Végül, de nem utolsósorban: a Szegedi Tudományegyetem Angol és Amerikai Intézetében működik a – nem véletlenül – TNT névre keresztelt Társadalmi Nemek…

Continue reading »